Suedia - Allsvenskan 05/11 13:00 8 Halmstad vs Mjällby AIF - View
Suedia - Allsvenskan 05/15 17:00 9 Halmstad vs BK Hacken - View
Suedia - Allsvenskan 05/20 17:00 10 Djurgarden vs Halmstad - View
Suedia - Allsvenskan 05/24 17:00 11 Elfsborg vs Halmstad - View
Suedia - Allsvenskan 06/01 15:30 12 Halmstad vs GAIS - View

Suedia - Allsvenskan 04/28 12:00 6 [14] IFK Varnamo v Halmstad [5] W 1-3
Suedia - Allsvenskan 04/25 17:00 5 [10] Halmstad v Hammarby [8] W 2-1
Suedia - Allsvenskan 04/21 14:30 4 [6] Halmstad v Brommapojkarna [8] L 0-2
Suedia - Allsvenskan 04/13 15:30 3 [13] Västerås SK FK v Halmstad [9] W 0-1
Suedia - Allsvenskan 04/07 12:00 2 [14] Halmstad v IFK Goteborg [13] W 1-0
Suedia - Allsvenskan 04/01 12:00 1 [10] Sirius v Halmstad [8] L 3-0
Meciuri amicale internationale intercluburi 03/22 17:00 - Elfsborg v Halmstad L 4-0
Suedia - Cupa 03/16 14:00 2 Halmstad v Malmo FF L 0-4
Meciuri amicale internationale intercluburi 03/12 14:00 - Halmstad v Varbergs BoIS FC - CANC

Wikipedia - Halmstads BK

Halmstads BK sau HBK este un club de fotbal din Halmstad, sud-vestul Suediei. Clubul a fost fondat la 6 martie 1914, iar actualmente participa în prima ligă suedeză - Allsvenskan. A câștigat în istoria sa 4 titluri de campioană și o Cupă a Suediei.

Halmstad este un club de fotbal profesionist suedez situat în Halmstad, Halland. Clubul a fost fondat în 1894 și este unul dintre cele mai vechi și mai de succes cluburi din Suedia. Halmstad a câștigat 7 titluri Allsvenskan și 5 Cupe ale Suediei. Echipa joacă meciurile de acasă pe Örjans Vall, care are o capacitate de 15.500 de locuri.

Halmstad a participat în mod regulat în competițiile europene, inclusiv în Cupa Campionilor Europeni, Cupa UEFA și Liga Campionilor UEFA. Cele mai mari succese ale clubului în Europa au fost accederea în sferturile de finală ale Cupei Campionilor Europeni în 1979 și 1980.

Halmstad a produs o serie de jucători internaționali suedezi, inclusiv Jonas Thern, Stefan Schwarz, Pontus Kåmark și Marcus Allbäck.

Suporterii lui Halmstad sunt cunoscuți sub numele de „HBK-supportarna” și sunt renumiți pentru pasiunea și loialitatea lor. Clubul are o rivalitate puternică cu vecinii locali Malmö FF.

Halmstad este un club bine respectat în fotbalul suedez și continuă să fie o forță competitivă în Allsvenskan.