Morocco Super Cup Women

Turneul de volei din Maroc "Super Cupa Marocului Feminin" este o competiție anuală care reunește cele mai bune echipe de volei feminin din Maroc. Turneul este organizat de Federația Regală Marocană de Volei (FRMV) și se desfășoară în diferite orașe din Maroc.

Ediția inaugurală a Super Cupei Marocului Feminin a avut loc în 2014, iar primul câștigător a fost AS FAR. De atunci, turneul a fost dominat de AS FAR și Wydad AC, care au câștigat cele mai multe titluri.

Super Cupa Marocului Feminin este un eveniment important în calendarul voleiului marocan și oferă echipelor o oportunitate de a câștiga un trofeu prestigios și de a-și testa abilitățile împotriva celor mai bune echipe din țară. Turneul este, de asemenea, o platformă pentru jucătorii tineri și promițători de a-și demonstra talentul și de a reprezenta Marocul la nivel internațional.

Ediția din 2023 a Super Cupei Marocului Feminin va avea loc în perioada [data] și va reuni [numărul] de echipe. Echipele vor fi împărțite în [numărul] de grupe, iar primele două echipe din fiecare grupă vor avansa în semifinale. Semifinalele și finala vor fi jucate într-un format eliminatoriu.