Neva Cup - Feminin

**Cupa Neva – Feminin**

Cupa Neva - Feminin este un turneu de tenis feminin de categorie WTA 125 care se desfășoară anual în Sankt Petersburg, Rusia. Turneul a fost inaugurat în 2021 și se joacă pe terenuri cu suprafață dură.

**Istorie**

Cupa Neva - Feminin a fost creată ca parte a turneelor WTA 125, un nivel de turnee de tenis feminin sub turneele WTA Tour și WTA Challenger Series. Primul turneu a avut loc în iulie 2021 și a fost câștigat de Daria Kasatkina.

**Format**

Turneul se desfășoară într-un format cu șaisprezece jucătoare la simplu și opt perechi la dublu. Jucătoarele sunt repartizate într-o tablă eliminatorie, iar câștigătoarea este jucătoarea care învinge în finală.

**Curse notabile**

Cupa Neva - Feminin a atras o serie de jucătoare de top ale circuitului WTA. Printre jucătoarele notabile care au participat la turneu se numără:

**Importanță**

Cupa Neva - Feminin este un turneu important pentru jucătoarele feminine de tenis, deoarece le oferă o oportunitate de a câștiga puncte în clasamentul WTA și de a se pregăti pentru turnee mai mari. Turneul contribuie, de asemenea, la dezvoltarea tenisului feminin în Rusia.