The Serbian Superliga (Serbian: Суперлига Србије / Superliga Srbije) is the highest level of men's volleyball in Serbia and it is organized by Serbian Volleyball Federation. Serbia Volleyball League is currently contested by 12 clubs.

**Serbia - Liga**

Liga Serbia este cea mai importantă competiție de volei din Serbia. Este organizată de Federația Sârbă de Volei și include 12 echipe care concurează pentru titlul de campioană a Serbiei.

Primul sezon al Ligii Serbiei a avut loc în 1991, iar prima campioană a fost echipa Vojvodina. Liga a fost dominată de câteva echipe, inclusiv Vojvodina, Partizan, Crvena Zvezda și Radnički Niš.

Cele mai de succes echipe din Liga Serbiei sunt Vojvodina și Partizan, fiecare având în palmares șapte titluri. Crvena Zvezda și Radnički Niš au câte trei titluri fiecare.

Liga Serbiei este una dintre cele mai puternice competiții de volei din Europa. Echipele sârbe au obținut performanțe bune în cupele europene, Vojvodina câștigând Cupa CEV de trei ori și Partizan câștigând Cupa CEV Challenge o dată.

Liga Serbiei este o competiție importantă pentru echipele naționale de volei ale Serbiei, deoarece le oferă un mediu competitiv în care să se dezvolte tinerii jucători. Echipa națională a Serbiei a câștigat Campionatul Mondial de două ori și Campionatul European de trei ori.