Wikipedia - UEFA Europa League

UEFA Europa League este cea de-a doua competiție fotbalistică inter-cluburi europeană ca valoare, după Liga Campionilor, dar peste UEFA Europa Conference League, fiind organizată de UEFA. Ea a fost înființată în 1971 si a fost numită atunci Cupa UEFA, iar în 2009 a fost redenumită în UEFA Europa League, fiindu-i schimbat și formatul. Competiția se desfășoară anual iar câștigătoarea trofeului concurează pentru Supercupa Europei, într-un meci pe care îl dispută împotriva câștigătoarei Ligii Campionilor.

UEFA Europa League este o competiție anuală de fotbal între cluburile europene, organizată de UEFA. Este a doua cea mai importantă competiție intercluburi din Europa, după UEFA Champions League.

Turneul a fost creat în 1971 sub numele de Cupa UEFA. În 2009, a fost redenumită Europa League.

Europa League este deschisă cluburilor care nu reușesc să se califice pentru UEFA Champions League. Cluburile se califică pentru competiție prin performanțele lor în ligile și cupele naționale din sezonul precedent.

Faza grupelor este formată din 32 de echipe, care sunt împărțite în opt grupe de câte patru echipe fiecare. Fiecare echipă joacă cu celelalte echipe din grupă într-un sistem tur-retur. Primele două echipe din fiecare grupă se califică pentru faza eliminatorie.

Faza eliminatorie este formată din 32 de echipe, care se confruntă în două manșe, tur și retur. Echipele cu cele mai multe goluri marcate la general se califică pentru runda următoare.

Finala Europa League se joacă într-un singur meci, pe un stadion neutru. Câștigătoarea Europa League se califică automat pentru UEFA Champions League din sezonul următor.